Недељник

Странице

2016-04-05

ГРАД СМЕДЕРЕВО ОБРАДОВАО ПОРОДИЉЕ



Град поклања ауто седишта за бебе



Градоначелница Смедерева др Јасна Аврамовић данас је у Центру за културу породиљама са територије града Смедерева уручила ауто седишта за бебе.


"Град је, размишљајући на који начин може да реши неке проблеме, који се тичу безбедности,  донео одлуку да свакој беби у 2016. години поклонимо по једно седиште за аутомобил, које може да буде и носиљка. Уз оно што дајемо када се дете роди и уз оно што дајемо свакој трудници, сада смо се одлучили за овај вишенаменски поклон који су одабрале маме. Свим младим мамама честитам на бебама које су донеле на свет и увећале број житеља Смедерева, и желим да имају још деце. Такође је важно да смо данас сви били овде, да се дружимо и ширимо позитивну енергију", поручила је градоначелница и захвалила се вртићима и њиховим малишанима на веселом програму.

Свечаност даривања, пригодним музичким програмом и маштовитим игроказима, уз мноштво шарених балона, улепшали су малишани Предшколске установе Наша радост из Смедерева, од којих су се многи од њих први пут представили широј публици.

По предлогу Савета за безбедност саобраћаја, Градско веће је на последњој седници донело Закључак о набавци и додели ауто седишта за новорођенчад, а данас је 118 родитеља преузело овај вредан поклон.

Расподела ће бити настављена и током године ће се вршити периодичне поделе, на које ће се родитељи, који испуњавају услове, одазивати по позиву.

Право на доделу ауто седишта, остварује свака породиља која на дан рођења детета има пребивалиште на територији града Смедерева.

Данашњој свечаности у Центру за културу присуствовали су Радослав Цокић, начелник Подунавског управног округа и Бранче Стојановић, председник Скупштине града Смедерева.


МАРКО ЂУРИЋ У СМЕДЕРЕВУ



Марко Ђурић обишао интерно расељене са КиМ

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и градоначелница Смедерева др Јасна Аврамовић обишли су у недељу интерно расељене са Косова и Метохије, стамбено збринуте у смедеревском насељу Ковачићево.

Он је том приликом рекао да ће Влада Србије обезбедити да сви они који желе да се врате на КиМ то и учине у новом насељу Сунчана долина.


„Прогнани са Косова и Метохије, али и из других делова бивше Југославије, доживели су многе неправде и они добро знају колико значи снажна и добра држава. Зато са овим људима разговарамо да се окупимо око снажне и јаке Владе Србије, да будемо уједињени око политике која значи јачање институција, борбу против незапослености, јачање положаја Србије у међународној заједници", рекао је Ђурић.

Према његовим речима, солидарна и уједињена Србија данас свим срцем помаже народу на Косову и Метохији и наставиће то да ради, јер је солидарност политика ове Владе Србије.

Градоначелница Смедерева др  Јасна Аврамовић истакла је да је локална самоуправа урадила много на решавању проблема расељених и прогнаних.

„У последње две године направили смо 70 стамбених јединица, затворили један камп. Интезивно радимо на решавању њихових егзистенцијалних проблема", рекла је градоначелница.

Нагласила је да ће за два месеца, у сарадњи са невладиним организацијама, бити омогућено да 45 особа добије подстицајна средства за самозапошљавање.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију је са градоначелницом Смедерева посетио и село Вучак, у којем живи велики број људи пореклом са Косова и Метохије.

Подунавски округ један је од српских округа који су од 1999. године прихватили највећи број интерно расељених лица са КиМ. У овом округу регистровано је 11.136 интерно расељених са КиМ, од тога највише у Смедереву 8.224 лица.

ПРОМОЦИЈА



Представљена књига “Александар Први Карађорђевић”


У смедеревском Музеју у четвртак увече је представљена књига Александар Први Карађорђевић, аутора Радослава Павловића.

Виши кустос, Мирослав Лазић, подсетио је на најважније моменте из биографије краља Александра и о проблематици писања и тумачења живота првог краља Краљевине Југославије, затим је, у име издавача књиге, Завода за уџбенике, говорио Драгољуб Којчић, и на крају, сам аутор, Радослав Павловић.

Којичић и Павловић су у својим излагањима нагласили потребу да се пише и говори о краљу Александру, како би се његова личност осветлила и приближила што ширем аудиторијуму. Истакли су да се о њему веома мало писало, ако се узме у обзир значај који је имао у свим важнијим историјским догађајима у 20. веку.

Окупљенима се у неформалном тону обратила и градоначелница Смедерева др Јасна Аврамовић, која је поздравила учеснике и посетиоце, похваливши аутора, пре свега, у вези са његовим ангажманом у селектирању представа у оквиру Позоришног фестивала Театар у Тврђави, који се већ три године приређује у Малом граду Смедеревске тврђаве.

„Лале је постао Смедеревац. Већ три године борави у нашем граду и одговоран је за све оне лепе позоришне представе које гледамо у Тврђави током лета. Морам да кажем и то да он то ради без надокнаде. Подсетио нас на Мару Бранковић, коју смо заборавили, а којој ми Смедеревци дугујемо много. Дошао је да нам помогне да културу подигнемо на виши ниво. Колика год да је беспарица, настојимо да Смедерево обилује културним садржајима", рекла је поред осталог градоначелница Смедерева.

У оквиру програма, Марија Аничић из Центра за културу и глумац Милош Живковић из позоришта Креативни хаос из Смедерева прочитали су три кратка одломка из књиге Александар Први Карађорђевић, а у складу са историјским контекстом књиге, ученици Средње музичке школе Коста Манојловић извели су композиције Тамо далеко и Креће се лађа француска.

Промоција је приређена у оквиру књижевног четвртка, који годинама успешно реализује Народна библиотека Смедерево, а око синоћњег програма су се окупиле све смедеревске установе у култури, под покровитељством Града Смедерева.

НУШИЋЕВИ ДАНИ



НУШИЋЕВИ ДАНИ

Позоришни фестивал Нушићеви дани, под слоганом Нушић је сам живот, биће одржан у Смедереву од 1. до 16. априла, под покровитељством Града Смедерева, саопштено је данас на изузетно посећеној конференцији за новинаре.


Том приликом, представљене су овогодишње добитнице Нушићеве награде за животно дело глумцу комичару - Мира Бањац, драмски уметник, и редитељка Милица Краљ, добитница Нушићеве награде за ревитализацију драмске класике на театарским сценама у земљи и иностранству.

Одлуке о додели награда, које ће бити уручене 16. априла, образложио је члан жирија Светозар Рапајић, професор режије на Факултету драмких уметности (ФДУ) у Београду.

"Мислим да би моја каријера била сиромашна да нисам добила ову награду, ово је један велики пехар. Каријера није само нешто блиставо, каријера је мучан пут. Било је и падова, било је неспоразума са собом и са другима, али то је све допринело мом искуству. Није важно када сам добила Нушићеву награду, важно је да сам је добила. Јер, Нушић је озбиљан писац, он нас није исмевао, он нас је потврђивао", рекла је добитница награде за животно дело.

Она је оценила да фестивали представљају "проток театарског живота, мишљења, пријатељстава која се губе лагано у некаквој трци за животом", осврнувши се на, како је рекла, опасну полемику, да ли имамо много фестивала и да ли су нам они потребни.

"Желела бих да кажем да ми је жао што на фестивалима глумци дођу, одиграју и нема их. Негде мора да се нађе сат-два, да се глумци сретну. Није ми свеједно шта се у Пироту сада догађа, које муке имају тамо глумци, или у неком другом мањем месту", казала је Бањац.

"Све знам шта се догађа у Београду и Новом Саду, али волим да видим и Вршац и Ваљево и велике и мале фестивале. Живимо у тешком времену, у беспарици, али нећемо остати гладни и без хлеба и не смемо бити алави. Хајде да време испунимо нечим лепим, да се погледамо, да видимо шта можемо да урадимо да фестивали опстану и лепо поживе. Дозвољавам себи да кажем да је то мој мали аманет", поручила је легендарна Мира Бањац.

Јавности је представљена и редитељка Милица Краљ, добитница Нушићеве награде за ревитализацију драмске класике на театарским сценама у земљи и иностранству, која је поред осталог рекла да ће јој ова награда дати прилику да се дружи са Миром Бањац "а то је награда изван сваке награде".

Селектор фестивала Братислав Петковић, драмски писац и редитељ, представио је селекцију у такмичарском програму фестивал (од 10. до 15. априла), шест представа за које је речено да су "на Нушићевом трагу", а уметнички директор фестивала Сава Ђуричић, говорио је о осталим програмским сегментима.